Haber

Finlandiya NATO’nun 31. üyesi oldu

Finlandiya, Brüksel’deki NATO karargahında NATO dışişleri bakanları toplantısındaki formalitelerin tamamlanmasının ardından İttifaka tam üye oldu.

Türkiye’nin resmi onay belgesini görüşmede hazır bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e teslim etmesinin ardından Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin resmi katılım belgesini Blinken’e takdim ederek formaliteleri tamamladı. NATO’nun Kurucu Antlaşması’na göre, ittifakla ilgili belgelerin kayıt altına alınmasından ABD Dışişleri Bakanlığı sorumludur.

Üyeliğin resmiyet kazanmasının ardından Finlandiya bayrağı NATO Karargahı önünde diğer 30 üyenin bayraklarıyla birlikte dalgalandırılacak. Bayraklar alfabetik sıraya göre dizildiği için Finlandiya bayrağı Estonya ve Fransa bayrakları arasına konulacaktır.

Finlandiya’dan İsveç aksanı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin tam üyeliğinin resmiyet kazanmasının ardından yaptığı açıklamada, üyelik için birlikte başvurdukları İsveç’e verdiği desteği vurguladı. İsveç’in NATO’ya üye olması için “yorulmadan” çalışacaklarının sözünü veren Niinistö, “İsveç üye olmadan Finlandiya’nın üyeliği tamamlanmış sayılmaz” dedi.

İki ülke, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından askeri tarafsızlık unsurunu terk ederek geçen yıl Mayıs ayında NATO üyeliği için birlikte başvurdu. Türkiye ve Macaristan’ın itirazları nedeniyle uzayan süreç sonunda Finlandiya, Türk ve Macaristan parlamentolarından onay aldı. İki ülke henüz İsveç’e onay vermiş değil.

Bir ülkenin NATO üyesi olabilmesi için Finlandiya’nın katılmasının ardından 31 üye ülkenin onayı gerekiyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, Finlandiya’nın İsveç’in üyelik başvurusunu onayladığını doğrulayan belgeyi “ülkesinin NATO üyesi olarak ilk eylemi” olarak tanımladığı Blinken’e teslim etti.

rtr,dpa/BK,BO

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu